Escape from Monkey Island

Escape from Monkey Island
1 vote, 5.00 avg. rating (83% score)

Escape from Monkey Island

Escape from Monkey Island to 4 w kolejności część przygód Gaybrusha Threepwooda, już legendarnego młodego pirata, który zaskarbił sobie serca kilku milionów miłośników przygodówek na całym świecie. Nie ma się czemu dziwić, jeżeli uświadomimy sobie, że pierwsza część sagi, której producentem jest LucasArts, miała premierę w 1990 roku.
Chwalebne jest to, że nowe przygody Guybrusha nie stracą nic na swoim niepowtarzalnym charakterze. Zatem można spodziewać się wielu słownych pojedynków z postaciami znanymi z wcześniejszych odsłon, jak: Charles L. Charles, Ozzie Mandrill, Murray, Stan czy wiedźma Mojo. Wędrówka Guybrusha oprócz znajomych wysp Melee i Monkey, będzie wiodła także przez nowe, nieznane dotąd tereny, jak: Jambalaya i Lucre.
I w końcu to co najważniejsze, co nadaje sensu i smaku serii Monkey Island, to zagadki. Autorzy – Michael Stemmle i Sean Clark, znani z takich produkcji, jak: „Sam and Max Hit the Road” czy „Grim Fandango” zapowiadają także wiele nowych elementów. Jak twierdzą one nie tylko nawiązują do ogólnego klimatu gry, ale także go wzbogacają, przez co zagadki staną się trudniejsze i ciekawsze, a seria zyska grono kolejnych wielbicieli.
Tym razem Escape from Monkey Island zobaczymy na ulepszonym enginie „Grim Fandango”, za którego to przyczyną poruszać się będziemy w trójwymiarowym świecie, a postacie i obiekty zostaną wmontowane w renderowane tła o szerokiej palecie ciepłych barw. Oznacza to też, że nasz nieokrzesany pirat poruszać się będzie po statycznych ekranach, gdzie będzie mógł nawiązywać kontakt z interesującymi go osobami i przedmiotami poprzez odwrócenie głowy w ich stronę.
Historia Escape from Monkey Island zaczyna się w momencie, w którym po ostatecznym pokonaniu piekielnego ducha pirata LeChuck’a w „Curse of Monkey Island” nasz bohater wyrusza w podróż poślubną z nową żonką, piękną panią gubernator Elaine Marley-Threepwood. Po powrocie okazuje się, że wybrankę serca Guybrusha uznano za zmarłą. Za całe zamieszanie odpowiedzialny jest LeChuck, który powraca w nowym, milszym wcieleniu i z nowymi gubernatorskimi aspiracjami.
Podczas gdy, Elaine rozpoczyna nową kampanię reelekcyjną, jej małżonek wyrusza na poszukiwanie rozbitego na kawałki Talizmanu Przekleństw. Tylko dzięki niemu będzie w stanie powstrzymać nowe zagrożenie, jakie zawisło nad terytorium Wysp Karaibskich.
Nasz bohater, uzbrojony jedynie w swój ostry dowcip, bystry rozumek i możliwość powstrzymania powietrza na ponad 10 minut, żegluje pomiędzy wyspami. Guybrush robi wszystko, by ujarzmić nowy, kapitalistyczny porządek Ozziego Mandrilla i zapobiec degradacji pirackiego świata. Escape from Monkey Island prezentuje fascynujący, w pełni trójwymiarowy świat Małpiej Wyspy pełen zwariowanych piratów, korsarzy, czarnych charakterów, poszukiwaczy przygód, ale przede wszystkim zawikłanych zagadek i rozbrajającego humoru.

Szeroki zakres postaci, z których część to piraci odgrywający integralną rolę w przygodach Guybrusha.(http://lftp.escapemi.com/characters.html)

Guybrush Treepwood – pełen zapału młodzieniec, który w pierwszej części sagi przybywa na karaibską wyspę Melee z zamiarem zostania prawdziwym piratem. To tu po raz pierwszy spotyka największego wroga – ducha Le Chuck’a oraz swoją miłość – gubernator Elaine Marley. Przywdziewa pirackie wdzianko, którego podstawę stanowią charakterystyczne pantalony, uzbraja się w nieodzowny, doprowadzający do rozpuku humor i wyrusza na w podróż. Guybrush nie jest piratem w pełnym tego słowa znaczeniu, np.: nie jest w stanie wykonać wszystkich sztuczek Voodoo Lady czy pić grog, napój prawdziwych piratów.
W drugiej części – The Secret of Monkey Island powraca już jako doświadczony zdobywca mórz i brody Le Chuck’a. Jednak pirat Largo nie pozwala mu spocząć na laurach.
W The Curse of Monkey Island ratuje pomyłkowo przez siebie zamienioną w złoty posąg Elaine, którą następnie poślubia.
W Escape from Monkey Island nowożeńcy powracają z miesiąca miodowego. Guybrush opuszcza młodą żonkę, by stawić czoła odpowiedzialnemu za nowe zamieszczanie LeChuckowi i Ozziemu Mandrill.
Elaine Marley-Treepwood – śliczna pani gubernator terytorium Małpiej Wyspy. Nosi pirackie pantalony i wprawnie administruje. Wielka miłość Gaybrusha i LeChuck’a. Jednak zostaje narzeczoną, a potem żoną Treepwood’a. Rozpoczyna nową kampanię gubernatorską, gdy po powrocie z miesiąca miodowego okazuje się, że uznano ją za zmarłą.
LeChuck – duch Charles’a L. Charles’a, kapitan, największy czarny charakter na wyspie i jednocześnie zatwardziały wróg Guybrusha w każdej części sagi. Nawet pokonany zawsze powraca. Znany z wybuchowego, szyderczego charakteru i niemiłej facjaty. W nowej części brak mu nachmurzonej miny. Ma bardziej ludzki wygląd i oczywiście niebywałą chętkę na panią gubernator, jak i fotel gubernatora. Wcześniej wiele razy próbował porwać Elaine, w celu pozyskania jej miłości. Bez skutku. Zawsze na przeszkodzie stawał mu Guybrush.
Ozzie Mandrill – sędziwy, zamożny Australijczyk sukcesywnie skupujący ziemię na Karaibach. Stanowi zagrożenie dla dziewiczych wysp ściągając tu hordy turystów. Bardzo przeszkadzają mu w tym dochodowym biznesie, zamieszkujący tu piraci, których nienawidzi i chce wygonić za pomocą specjalnej broni.
Murray – gadająca czaszka z trzeciej części sagi, wprowadza nas do świata Małpiej Wyspy na Lucre Island. Niegdyś był członkiem załogi LeChucka, którą wysłano na rafę, by schwytać Elaine. Pokonany przez Guybrusha, stracił ciało. Od tamtego czasu jego celem jest odzyskanie dawnej fizjonomii i podbój świata. Spotkamy go na Planet Treepwood.
Carla – postać znana z The Secret of Monkey Island. Stanowi załogę statku Guybrusha, mistrzowsko włada mieczem i zniewagami, w czym żaden z piratów małpiej wyspy jej nie dorównuje
Voodoo Lady (wiedźma Mojo) – jak zwykle najlepiej doradzi i wskaże drogę Guybrushowi. Najczęściej ukazuje się, kiedy w pobliżu znajduje się LeChuck. Jedną z jej niezwykłych umiejętności jest dawanie cudownych lekarstw, które np. przywracają do życia. Po raz pierwszy nasz bohater spotkał ją na Melee Island
Stan – handlarz, sprzedawał już trumny, jak i ubezpieczenie na życie. W Escape from Monkey Island będzie zajmował się nieruchomościami
Herman Toothrot – ekscentryczny pustelnik, ponad 20 lat zamieszkujący Małpią Wyspę, gdzie przybył w przekonaniu, że odnajdzie skarb; Herman jest starym, zniszczonym człowiekiem, który całe dnie spędza na walkach z kanibalami, rozmawiając z małpami, zastanawiając się nad sensem życia. Obecnie interesuje się filozofią. Był pierwszą osobą, którą spotkał i której pomógł Guybrush po przybyciu na Małpią Wyspę.
Ignatius Cheese – właściciel The Scumm Bar. Jego największym problemem są monopolistyczne działania Ozziego Mandrilla, który zabiera mu klientów.

Najnowsze wpisy:

Posted by:

admin

Related articles

Back to Top